ΣΟΝΤΕΡΚΒΙΣΤ ΚΛΑΣ-ΕΡΙΚ

ΣΟΝΤΕΡΚΒΙΣΤ ΚΛΑΣ-ΕΡΙΚ
Διδακτορικό στη Διοίκηση των Επιχειρήσεων από το Πανεπιστήμιο Brunel (Αγγλία)
Καθηγητής Διοίκησης Καινοτομίας και Γνώσης

Γραφείο: Ευελπίδων 47Α & Λευκάδος 33, 9ος όροφος, Γραφείο 915
Τηλέφωνο: 210 8203 679
Fax: +30 210 8828 078

Ο Klas Eric Soderquist είναι Καθηγητής Διοίκησης Καινοτομίας και Γνώσης στο Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας (ΔΕΤ) στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΟΠΑ). Είναι Διευθυντής του Μεταπτυχιακού Προγράμματος στη Διοικητική των Επιχειρήσεων με Διεθνή Προσανατολισμό - MBA International. Υπήρξε προηγουμένως μέλος ΔΕΠ στο Grenoble Ecole de Management στη Γαλλία και έχει διδάξει για ένα ακαδημαϊκό έτος στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα. Κατέχει Διδακτορικό Δίπλωμα στη Διοίκηση των Επιχειρήσεων από το Πανεπιστήμιο Brunel (Αγγλία) και BSc-MSc Μηχανολόγου Μηχανικού από το Πολυτεχνείο της Στοκχόλμης (KTH, Σουηδία).

Το ερευνητικό και διδακτικό του έργο σχετίζεται με τη Διαχείριση της Καινοτομίας και των Διαδικασιών Έρευνας και Ανάπτυξης, τη Διαχείριση Γνώσης, την Οργανωσιακή Αλλαγή και την Επιχειρηματικότητα. Η έρευνά του έχει δημοσιευτεί σε περιοδικά όπως τα Journal of Product Innovation Management, Long Range Planning, R&D Management, Journal of Small Business Management, Business Horizons και OMEGA, μεταξύ άλλων. Είναι μέλος του Εργαστηρίου Διοικητικής Επιστήμης του ΟΠΑ (MSL), στο οποίο είναι και Επικεφαλής της Μονάδας Διαχείρισης Καινοτομίας και Γνώσης.

Ο κ. Soderquist έχει επίσης εργαστεί ως Σύμβουλος στον ιδιωτικό τομέα, στην Ευρωπαϊκή Ένωση (σε θέματα Διαχείρισης και Πολιτικής της Καινοτομίας), στα Ηνωμένα Έθνη (σε θέματα Μεταφοράς Τεχνολογίας και Στρατηγικών Συμμαχιών) και στο Swedish Office of Science and Technology στο Παρίσι.