ΙΟΡΔΑΝΟΓΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ

ΙΟΡΔΑΝΟΓΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ

Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Επικοινωνίας, Μέσων και Πολιτισμού, Πάντειο Πανεπιστήμιο

Η Δήμητρα Ιορδάνογλου είναι κάτοχος διδακτορικών τίτλων (Ph.D) στη Διοίκηση Ανθρώπινου Δυναμικού από το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (Τμήμα Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας) και στην Ψυχολογία Ομάδων από το University of Manchester της M. Βρετανίας, όπου σπούδασε ως υπότροφος του ΙΚΥ. Ως Fulbright Visiting Scholar (2017) εκπόνησε έρευνα στη νευρο-ηγεσία στο Stevens Institute of Technology των HΠΑ. Διδάσκει στα Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών “Διοίκηση Ανθρώπινου Δυναμικού” του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και “Διοίκηση Υπηρεσιών Υγείας και Διαχείριση Κρίσεων” του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου. Έχει τιμηθεί με διάκριση «Ειδικής Συμβολής στην Εκπαιδευτική Διαδικασία» από το ΠΜΣ Διοίκηση Επιχειρήσεων για Στελέχη (Executive ΜΒΑ) του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Έχει εργαστεί ως σύμβουλος ανάπτυξης ανθρώπινου δυναμικού επιχειρήσεων και οργανισμών σε θέματα ηγεσίας, συναισθηματικής νοημοσύνης, ομαδικής συνεργασίας, επικοινωνίας και διαχείρισης στρες και χρόνου. Είναι συγγραφέας των βιβλίων “Διοίκηση Ανθρώπινου Δυναμικού στις Σύγχρονες Οργανώσεις. Νέες Τάσεις και Πρακτικές” (Εκδόσεις Κριτική) και “Ηγέτες του Μέλλοντος” (με συνεργάτες) (Εκδόσεις Πεδίο). Επίσης είναι διευθύντρια της σειράς “Ηγεσία και Συναισθηματική Νοημοσύνη” (Εκδόσεις Πεδίο).